Staro Stefanowo - niezwykle autentyczny rezerwat architektury
16 Czerwiec, 2023,
07:30
Jeśli chcesz pospacerować po rezerwacie architektonicznym z autentycznymi renesansowymi domami bez tłumów turystów, odwiedź wieś Staro Stefanowo koło Łowecz.
Ukryta perełka architektury
Staro Stefanowo jest jednym z najmniej znanych rezerwatów architektonicznych w Bułgarii, chociaż jest nim już od 1982 roku i obejmuje ponad 100 zabytków kultury z początku i połowy XIX wieku.
Ukryte między dwoma wzgórzami, nieco oddalone od głównych dróg, ale wystarczająco blisko nich, Staro Stefanowo jest cichym i niezwykle spokojnym miejscem. Być może ta oaza starej architektury i pięknej przyrody została zachowana, ponieważ wieś żyła w cieniu pobliskich, również pięknych, ale większych miast, jak Trojan, Łowecz i Apriłcy (Apritsi).
Przyroda w tym idyllicznym miejscu emanuje przytulnością i spokojem. Nie ma tu zawrotnych wysokości, skalistych szczytów i wodospadów. Wieś położona jest u podnóży Wzgórz Mykreńskich, skąd wypływa mały strumyk, dopływ Widimy, a życie płynie powolnym rytmem od ponad wieku.
Spacer po wsi
Blisko sto domów uznanych za zabytki kultury, w których na stałe mieszka ok. 60 mieszkańców, pochodzi z połowy XIX wieku. Zabytkowe domy usytuowane są wzdłuż krętych uliczek, które schodzą się na wiejskim placu.
Wiejski rynek, liczący co najmniej sto lat, otoczony jest bielonymi domami pokrytymi cienkimi kamiennymi płytkami (łupkiem). Jest też oczywiście stara wiejska karczma, którą zdobią w środku ciekawe napisy. Ich pierwszymi autorami byli filmowcy, a potem kolejni przybyli tu przy różnych okazjach goście, dopisywali swoje zabawne przemyślenia
Gdy tylko zatrzymasz się na placu, zobaczysz sklep z autentycznymi produktami i pamiątkami z Bułgarii i regionu. Możesz zaopatrzyć się w domową konfiturę z jeżyn, autorską mieszankę przypraw, ser, ciepły szalik lub ciepłe terlici na zimę (kapcie) oraz rozgrzewającą rakiję.
Zabytkowa cerkiew
Bardzo blisko centralnego placu znajduje się cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny z dwiema kopułami, zbudowana pod koniec XIX wieku przez słynnego mistrza z Trjawny Usta Genczo Kanczewa – ucznia jednego z najsłynniejszych bułgarskich mistrzów budowniczych Usta Kolju Ficzeto, tego samego, który jak mówi legenda, uratował słynną katedrą Notre Dame.
Cerkiew ma ponad 130 lat i jest uznana za zabytek kultury. Zgodę od Turków na budowę cerkwi, bez której budowa chrześcijańskiej świątyni była nie do pomyślenia w tamtych czasach, uzyskano w 1864 roku, a pierwszy kamień pod jej budowę położył biskup Dionizy.
Ikony zdobiące wnętrze są dziełem artysty Ruselima Diczewa ze wsi Debyr, który opuścił rodzinną wioskę, aby przenieść się do Staro Stefanowo. Obok świątyni znajduje się od dawna już nieczynna szkoła, która w tamtych czasach należała do największych w regionie.
Inne atrakcje
Inne atrakcje to 1300-letni dąb burgundzki, kamienne płytki na dachach domów (łupek dachowy), wiejskie źródełko (czeszma) z 1830 r. oraz popski most (księży). W pobliżu wsi znajduje się kilka kopców trackich, a na północ od niej pozostałości rzymskiej twierdzy.
Dziś z całą pewnością można powiedzieć, że jest to najstarsza wieś w całym rejonie.
Filmowa wieś
We wsi nakręcono kilkanaście bułgarskich filmów, z których najbardziej znany to „Polowanie na wilki”, oparty na powieści Iwajło Petrowa pod tym samym tytułem.
Na mapie
W rzeczywistości na dzisiejszej mapie geograficznej nie zobaczysz Starego Stefanowo, tylko Stefanowo (Stefanovo). Gdy zabrakło miejsca na rozbudowę wsi, zaczęto budować domy po drugiej stronie drogi i dziś wieś składa się z dwóch części – nowej i starej, która jest rezerwatem architektonicznym.
Odwiedź ten uroczy zakątek i nagraj swoją historię!
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne