Klasztor św. Atanazego - najstarszy klasztor w Europie
12 Lipiec, 2024,
07:30
Czy wiesz gdzie się znajduje najstarszy czynny klasztor chrześcijański w Europie?
To klasztor św. Atanazego, położony w pobliżu wsi Złatna Liwada (Złota Łąka, org. Zlatna livada), w pobliżu miasta Czirpan (Chirpan), w Bułgarii.
Klasztor znajduje się na prawym brzegu rzeki Stara Reka (Stara Rzeka), będącej dopływem rzeki Maricy, wśród pięknej przyrody.
Sobór w Serdice
Mówi się, że został założony w 344 roku przez patriarchę aleksandryjskiego Atanazego.
W tym czasie były pewne tarcia między dwoma skrzydłami Kościoła chrześcijańskiego - zachodnim (rzymskim) i wschodnim (Konstantynopol). Spór między nimi rozwinął się podczas odbywających się wówczas synodów. Jednym z nich był Sobór Ekumeniczny w Serdice czyli w dzisiejszej Sofii, w latach 343-344.
W soborze uczestniczył także patriarcha Atanazy z Aleksandrii. W czasie swojej podróży na bułgarskie ziemie zatrzymał się na odpoczynek w pobliżu dzisiejszego miasta Czirpan (Chirpan) w Bułgarii i założył tutaj klasztor.
Lokalizacja
Miejsce budowy klasztoru nie zostało wybrane przypadkowo – niegdyś w pobliżu świętej siedziby przebiegała ważna droga Konstantynopol – Serdika, ponadto nad klasztorem wznosiła się ważna twierdza, której pozostałości można oglądać do dziś.
W pobliżu znajdowało się także trackie nimfeum – sanktuarium poświęcone nimfom, które św. Atanazy zamienił w chrześcijańskie sanktuarium wodne. Do dziś uważa się, że woda w klasztorze leczy.
W pobliżu znajdowało się także trackie nimfeum – sanktuarium poświęcone nimfom, które św. Atanazy zamienił w chrześcijańskie sanktuarium wodne. Do dziś uważa się, że woda w klasztorze leczy.
W skałach nad klasztorem znajduje się także pustelnia, w której święty i jego wyznawcy przebywali w dniach postu i odosobnienia.
Pierwszy klasztor w Europie
Ważnym w tej historii jest fakt, że w tym czasie klasztory istniały jedynie w Ziemi Świętej wokół Jerozolimy, w Azji Mniejszej i w Egipcie. Przybywając do Serdiki, św. Atanazy przywiózł do Europy praktykę zamieszkiwania przez mnichów w klasztorach.
W klasztorze
Obecnie klasztor jest jednym z kulturalnych i historycznych zabytków Bułgarii. W 2003 roku odwiedził go 115. patriarcha Aleksandrii Petros VII, który podarował świętemu klasztorowi ikonę patrona św. Atanazego. Ikonę można oglądać w cerkwi klasztornej.
Oprócz egipskiej ikony Świętego, kolejną wielką wartością jest kopia Ewangelii z Reims.
Jego wyjątkowości dopełniają także lokalne legendy, według których dzięki patronatowi św. Anastazego, woda w studni klasztornej jest lecznicza, a w skale nad klasztorem jest cudowna dziura zamieszkiwana niegdyś przez św. Atanazego i jego wyznawców w dni postu i modlitwy, która spełnia życzenia. Dlatego pielgrzymi przechodzą przez nią, aby zapewnić sobie zdrowie i pomyślność.
Wczesnochrześcijański Kościół uhonorował św. Atanazego mianem „Wielkiego” ze względu na jego znaczący wkład w rozwój teologii i obronę czystości wiary prawosławnej.
Gdy odwiedzisz klasztor, nie zapomnij wspiąć się na ”bułgarską ścianę życzeń”, napisać swoje życzenie i zostawić je w skale. Według tradycji dokładnie 22 marca, w dniu równonocy Pan Bóg schodzi na ścianę, czyta życzenia i je spełnia. I tak się jest ponoć od wieków. Możesz spróbować.
Klasztor Św. Atanazego jest czynnym klasztorem żeńskim. Obchodzone są trzy święta klasztorne – 18 lutego, 2 maja i 14 października.
Istnieje możliwość zakwaterowania w klasztorze, ale wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne