Uniwersytet Bulgaro - pierwszy uniwersytet na świecie

Dzień 24 maja to święto bułgarskiego alfabetu, edukacji i kultury. Z tej okazji chcemy opowiedzieć dzisiaj o pierwszej na świecie uczelni, zwanej Uniwersytetem Bulgaro.

Najstarsza uczelnia

Uczelnia powstała w 1119 roku w mieście Bolonia we Włoszech, w domu Bulgarus de Bulgaris.

Do dziś plac przed domem nazywany jest Placem Bułgara, w domu można zobaczyć rodzinne herby Alceusa Bulgariniego i Ascaniusa Bulgarina z miasta Siena, a kaplica uniwersytecka nosi nazwę Kaplicy Świętej Marii Bułgarskiej – Cappella di Santa Maria dei Bulgari.

 
Od 1119 roku przez pięć stuleci działalność akademicka na uniwersytecie odbywała się w domach profesorów lub w specjalnie wynajętych na ten cel budynkach.
 
W tamtych czasach uczelnia działała zupełnie niezależnie od kościoła. Studiowało tam 10 000 studentów z całej Europy. Dla porównania, na Uniwersytecie Cambridge, założonym w następnym stuleciu, studiowało 5000 studentów.

Sławni studenci

„Universitato Bulgaro” niczym magnes przyciągał przedstawicieli kultury europejskiej, takich jak Thomas Beckett, Dante Alighieri, Erazm z Rotterdamu czy Mikołaj Kopernik.

Zalożyciele

Zapewne już się domyśliłeś drogi Czytelniku, że Uniwersytet Boloński został założony przez Bułgarów. Byli to bogomiłowie, którzy opuścili Bułgarię pod koniec XI wieku, po wielkich prześladowaniach ich ruchu ze strony oficjalnego kościoła. Oprócz twórcy ruchu popa Bogomiła, innym najbardziej znanym bogomiłem jest Bojan Maga (910 – 970), o którym krążą legendy, syn cara Symeona I.
 
Bulgarus de Bulgariis był szanowanym prawnikiem i nauczycielem. Nazywali go Złotoustym, gdyż był niezrównanym mówcą. Kopie jego dzieł przechowywane są w Paryżu, Londynie, Wiedniu, Lipsku, Monachium i Frankfurcie nad Menem.

Cesarz rzymski Fryderyk I Barbarossa (1152-1190) mianował go wikariuszem cesarskim, czyli tzw. cesarskim namiestnikiem w Bolonii.

 
W swoim domu Bulgarus de Bulgariis nauczał i stał na straży sprawiedliwości, odwołując się do prawa rzymskiego stosowanego w ówczesnych czasach. Jego orzeczenia sądowe miały charakter legislacyjny. Właśnie dlatego, że był osobą niezwykle ważną, miejsce, w którym mieszkał, nazwano jego imieniem – „Kuria Bulgari” (kuria – starobułgarskie słowo oznaczające wieś/miejsce).
 
Historycy opisują go jako człowieka o arystokratycznym usposobieniu, potrafiącego odróżnić prawo od moralności, między tym czego jedno zabrania, a na co drugie pozwala. Zmarł w 1167 r., pozostawiając potomnym wiele pożytecznych decyzji i rękopisów o charakterze prawnym i publicznym.

W kolejnych artykułach opowiemy więcej o bogomiłach, o znanym na całym świecie internetowym znaku @ i o perfumach marki Bvlgari

Przeczytaj także:Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz